Черговий стрес-тест для IT: що відбувається на ринку вакансій - Накипіло
Події

Черговий стрес-тест для IT: що відбувається на ринку вакансій

  • Альона Нагаєвщук
  • 3 Квітня 2023

За останній рік у світовій IT-сфері прокотилася хвиля безпрецедентних скорочень. Microsoft, Amazon, Meta, Google та інші великі американські компанії були змушені звільнити сотні тисяч співробітників. І така тенденція продовжується.

«Протягом минулого року відбулося 160 тисяч скорочень у великих IT-компаніях, а за перший квартал цього року — уже 154 тисячі скорочень. При цьому кількість бажаючих працювати в IT перевищує кількість пропозицій. Відгуки кандидатів на вакансії б'ють історичні рекорди. Це відображення ситуації, яка склалася на світовому ринку», — пояснює економіст Максим Самойлюк, аналітик Центру економічної стратегії.


Світові витрати на IT-послуги скоротилися

Попередні пару років зростання було зумовлене розвитком технологічних рішень через COVID-19, коли весь світ жив онлайн. Наразі пандемія вщухла. Всі, хто хотів запустити IT-рішення, уже їх втілили, тому попит на такі послуги знизився, кажуть у Центрі економічної стратегії. Водночас, посилаючись на дані Держстату, аналітики відзначають, що український експорт IT-послуг досі вищий у порівнянні з 2021 роком.

Аутсорсингові команди з України забезпечують значну частку ІТ-експорту до США. Зміни на ринку праці наші фахівці відчули одними з перших.

«Те, що ми спостерігаємо на американському ринку з кінця лютого, всі ті скорочення, це лише початок. Здавалося б: до чого тут Штати до людей в ЄС? Але це позначиться на замовленнях у нашому аутсорсингу. Компанії-замовники очікують рецесію, вони не знають, буде вона чи ні, але всі готуються. А коли ти очікуєш на погані часи, то дуже відповідально ставишся до свого бюджету. Задумуєшся, на що не витрачатися. Через це відбуваються зміни на ринку працевлаштування в ІТ. Зараз це лише Україна, Європа цього ще не відчула», — продовжує Роман Прокоф'єв, співзасновник платформи для пошуку роботи Jooble.


Ольга Шаповал, виконавча директорка Kharkiv IT Cluster:

«До війни був ринок кандидатів, фахівці обирали: “Туди піду, сюди не піду”. А нині ситуація зворотна. Є 10 кандидатів, наприклад, рівня middle, і одна відкрита позиція за їхнім напрямком. Безумовно, далі будуть скорочення. Ми не живемо у вакуумі, і в Україні ситуація важча, ніж взагалі у світі. Тому поки що, на жаль, так».


Робота для українських айтівців: які перспективи

Роман Прокоф'єв:

«Я очікую, що 2023 рік буде важчим, ніж 2022-й. Раніше були довгострокові контракти, які компаніям вдавалося втримати. І якщо до блекаутів, до масованих ракетних обстрілів компанії виконували делівері майже на 100%, то зараз, коли цієї проблеми немає, про ті місяці замовники пам'ятають. Тож сьогодні, обираючи підрядника, вони зважують усі ризики».

Але позитивний прогноз від експерта є: для продуктових IT-компаній.

Роман Прокоф'єв:

«Якщо подивитися на великі продуктові компанії, які націлені не на Україну, а на світ, у них торік зростання зафіксовано на рівні 30–40%. Це невеликий B2B та B2C сектор. Такі компанії не залежать від конкретних замовників і продовжують зростати. Якщо в тебе якісний продукт і гарний маркетинг, ти можеш продовжувати робити те, що робиш, і збільшувати експорт, який генеруєш.

Проте є проблема, як і в аутсорсингу — мобілізація. Є ризик, що з процесів випадуть ключові фахівці. Також є питання виїзду чоловіків за кордон. Міжнародна продуктова IT-компанія інтегрована у світову IT-спільноту. Треба постійно спілкуватися з людьми на конференціях, зустрічатися особисто, наймати людей із-за кордону».


За рік офіційно надали приблизно мільйон дозволів на відрядження

Саме відряджень стосується левова частка виїздів за кордон через державну систему «Шлях», а саме 1,1 мільйона дозволів — таку статистику наводить Опендатабот станом на 1 березня. Для здійснення гуманітарних місій чоловікам-волонтерам було видано 170 тисяч дозволів.

Загалом на період дії воєнного стану чоловікам-громадянам України віком від 18 до 60 років було обмежено виїзд за межі держави. Однак із гуманітарною метою або задля потреб ЗСУ чоловіки можуть легально виїхати та перебувати за кордоном протягом 30 днів. Не довше 45 днів може тривати поїздка у бізнес-справах або для перевезення вантажів. Виїзд окремих категорій громадян визначається за спеціальними правилами. Це стосується спортсменів та діячів культури.

Тим часом досвідчених IT-фахівців запрошують на роботу в ЗСУ та до інших військових підрозділів.


На роботу в ЗСУ: як українська армія стає бажаним роботодавцем

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова